Konyha félsziget, mobil konyhasziget
A konyha-félsziget impozáns térbe nyúló megoldás, és közel sem olyan helyigényes, mint egy teljes sziget. Félszigetet sokféle méretben és sokféle módon elhelyezhetünk. Lehet egészen rövid, de természetesen lehet egészen hosszú is – ez a rendelkezésre álló helytől függ. A hossz meghatározásánál a közlekedő utakra figyelni kell! Ha félszigetet csináltatunk óhatatlanul sarok szekrény keletkezik, amelynek praktikus helykihasználása speciális megoldásokat igényel. Előnye, hogy két oldalról is megnyitható, hozzáférhető. Ha a félszigeten van a főzőlap, akkor kifejezetten ilyen/ilyesmi helyre készült típust, un. „sziget elszívót” érdemes fölé tenni, vagy könnyedebb térérzetű felső szekrényt beépített elszívóval. Ennek a megoldásnak egyik vitathatatlan előnye: egymással szemben egyszerre ketten is kényelmesen főzhettek. Milyen jó is az, illetve ez – nekünk is ilyen van, nem egyszer főzőcskézünk a férjemmel közösen, egymással szemben állva :).
Klassz és praktikus megoldás a görgős lábakkal ellátott mobil konyhasziget. Akár egy hagyományos, térbe állított, könnyen elmozdítható kisebb asztal is funkcionálhat konyhaszigetként – amelyen ugyanúgy végezhetünk konyhai munkálatokat, mint ahogy tárolhatunk is asztallapja alatt elhelyezett polcokon, fiókokban.
A félszigetet étkezőnek is használhatjuk – természetesen megfelelő méretű székekkel. Ha görgős megoldás mellett döntünk, érdemes rögzítőfékes görgőket használnunk!
Ha csak pultként használjuk a félszigetet nem feltétlenül kell fölé tenni semmit. A megfelelő világításról mindenképpen gondoskodni kell, mert a konyha balesetveszélyes üzem, de egyébként is hasznos ha látjuk mit csinálunk.
A modern konyhák gyakori jellemzője a fix vagy mobil konyhapult toldás. Ez legtöbbször merőleges a konyhapultra. Erről bővebben később lesz szó.